Jizvy po akné: Jak s nimi zatočit?

Akné a následné jizvičky představují komplexní problém, který trápí mnohé, ať už jde o adolescenty nebo dospělé. Zasahuje nejen do fyzického vzhledu, ale i sebevědomí pleti. Téma akné je mnohovrstevnaté a může zahrnovat typy akné, jeho příčiny vzniku, léčbu, nebo snad vliv okolního prostředí a predispozice. Dnes se ale podíváme na palčivou komplikaci všech pacientů, kteří se s akné někdy setkali – s jizvičkami.

Proč a jak vznikají jizvy po akné?

Jizvy po akné vznikají v důsledku narušení normálního procesu hojení kůže. Proces, který má kůži opravit po zánětlivých procesech, může být narušen hned několika faktory. To ostatně vede ke změnám kůže, které známe pod názvem “jizvičky po akné”.

Příčiny vzniku akné

🔸Prvotní zánětlivá reakce – Při akné dochází ke vzniku zánětu, kdy se bakterie mazu a odumřelé kožní buňky hromadí v ucpaných pórech. Tato zánětlivá reakce poškozuje okolní tkáň a spouští imunitní odpověď organismu, což je první krok vedoucí k tvorbě jizev.

🔸Porušení kolagenní sítě – Zánět může vést k degradaci kolagenu – proteinové struktury, která dodává kůži pevnost a elasticitu. Když se tato síť naruší, může následná oprava kůže vést k nedostatečné nebo nadměrné tvorbě nového kolagenu. Vznikají tak častokrát prohloubené jizvy (atrofické), nebo hypertrofické či keloidní jizvy.

🔸Intenzita a délka zánětu – Čím delší a intenzivnější je zánět, tím větší je riziko, že se proces hojení stane nepravidelným. Neopatrná péče s postiženou oblastí (vytlačování pupínků například) může stav jen zhoršit. Jakékoliv mechanické poškození může reakci pokožky zesílit.

🔸Genetická predispozice – Genetika hraje roli v tom, jak rychle a jak kvalitně se tělo dokáže zotavit. Pokožka u některých jedinců může mít tendenci tvořit méně jizev kvůli efektivnějšímu procesu regenerace. To ale nemusí platit u každého.

🔸Nedostatečná péče o aktivní formy akné – Včasná a správná léčba akné je klíčová pro minimalizaci rizika vzniku jizev. Pokud není zánět adekvátně a včas potlačen, proces hojení může skončit nevyváženou tvorbou jizev, které zůstanou jako trvalý důkaz předchozího zánětlivého stavu.

Jak se mohu jizev po akné zbavit?

Zbavit se jizev po akné není jen otázkou jedné zázračné metody, jako spíše kombinací postupných změn ve svém životním stylu a péči o pleť. Když se přistoupí k věci profesionálně, výsledky mohou být velmi uspokojivé. Pokud se nyní zaměříme na aktivní možnosti léčby a ne životosprávu, jako možná řešení nám vyvstanou následující ošetření:

🔸Laserová terapie – Ta je založena na moderním ošetření frakčním laserem, který dokáže stimulovat tvorbu nového kolagenu a postupně vyhladit jizvy. Laserové procedury jsou často volbou číslo jedna. Jejich hlavní nevýhodou ale může být bolest, nepohodlí a riziko pigmentových změn kůže. Další nevýhodou může být jistá finanční nákladnost.

🔹Chemický peeling – Tato metoda funguje na bázi aplikování vhodně zvolené kyseliny po kontrolovanou dobu a následné odejmutí. Chemický peeling je skvělý především pro ošetření, která vyžadují šetrnost i k aktivnímu akné, které se může nacházet vedle starších jizviček. Celkově napomáhá odstranit vrchní vrstvu poškozené kůže a podporovat regeneraci nového a hladkého povrchu.

🔹Microneedling – Microneedling je metodou využívající jemné mikrojehličky, které mechanicky dráždí pokožku a spouští přirozený hojící proces včetně stimulace tvorby kolagenu. Pro ošetření a redukci jizviček je skvělou volbou a častokrát je preferován nad ostatními metodami ošetření.

🔹Aqua dermabraze – Dermabraze představuje mechanické odstranění vnější vrstvy kůže za pomoci jemného broušení vodním proudem. Je to ošetření maximálně šetrné a je účinné především z hlediska odstranění odumřelých buněk, hloubkového čištění pórů a hydratace pleti.

V ideálním případě se tyto profesionální zákroky kombinují ještě s domácí péčí, především kvalitním čištěním, hydratací a používáním ochranných přípravků. To vše může konečné hojení kůže jen a jen podpořit. 

Vedle toho vhodná strava, pravidelnost v ošetřeních a dodržování ochranných opatření (jako je například nošení SPF krému) zajistí, že vaše kůže bude prosperovat dlouhodobě.

Jaká metoda je nejúčinnější?

Co se týče nejúčinnější metody, je vždy myslet na to, že každá pleť má své specifické požadavky. Pacient přichází za lékařem v určitém stádiu hojení, s konkrétními problémy, s konkrétními zasaženými oblastmi. Pokud potřebuješ najít správný postup profesionálního ošetření, určitě zainvestuj svým časem do konzultace. Předejdeš tak zvolení nesprávné metody, která by mohla tvé pokožce více uškodit než pomoci.

Jak mohu předejít dalšímu vzniku jizviček?

Prevence jizev vyžaduje následnou péči o pokožky a včasný zásah v případě počáteční fáze problémů s akné. Naše rada na závěr zní – péči o svou aknózní pleť nepodceňuj. Investuj čas a úsilí do zlepšení své pravidelné rutiny v péči o pleť a především do svého životního stylu. Ten se totiž na tvé pleti a těle bude vždy podepisovat nejvíce. Vyhýbej se mačkání a škrábání jizev, zkus omezit dotýkání obličeje a pokud se jej přeci jen chceš dotknout, umyj si ruce. Používej nekomedogenní produkty, které nezanášejí póry a snižují riziko vzniku nových pupínků. Chraň svou pleť SPF krémem, stravuj se vyváženě a především, konzultuj veškeré obavy s odborníkem. Jedním takovým jsme tady my a s veškerými tvými obavami a starostmi v péči o pleť ti moc rádi poradíme.

×

    Objednejte se na proceduru - Jizvy po akné: Jak s nimi zatočit?

    Při pokračování v objednávce souhlasíte a potvrzujete, že jste se seznámil s obchodními podmínkami
    Informace o zpracováním osobních údajů


    Pole označené * prosíme vyplnit