POZDRAVY SLUNCI

Dny se pomalu prodlužují, vzduch je teplejší, tráva se zelená a my s radostí odkládáme čepice a šály. S přibývajícími slunečními paprsky by však měla přicházet nejen dobrá nálada, ale i zodpovědnost. Proč? Víte, že sluneční záření je hlavní vnější faktor zodpovědný za stárnutí naší pleti? Chcete-li se dozvědět více, směle čtěte dál, v dnešním článku spolu nahlédneme do tajuplného světa slunečního svitu a SPF faktorů!

SLUNÍČKO, SLUNÍČKO, (POPOJDI MALIČKO)

Bez slunce by nebyl život, to věděli už naši předci. Ovšem na některé poznatky o slunečních paprscích jsme si museli počkat až do dnešní doby. Díky vědcům tak víme, že spektrum záření dopadající na Zem se dělí hned na tři části – záření infračervené, viditelné a ultrafialové. První dvě složky nejsou pro dnešní článek důležité, zato záření poslední, tedy ultrafialové, se péče o pleť dotýká poměrně výrazně. A aby v tom nebyl zmatek, samotné UV paprsky (z angličtiny Ultra Violet – ultrafialové) dále rozdělujeme na UVA, UVB a UVC. Paprsky UVC nás nemusí příliš trápit, protože i když jsou vysoce škodlivé, neprochází atmosférou. UVB je ozonovou vrstvou zachyceno z části a UVA pak téměř vůbec a proniká i skrz mraky a okna. Zatímco UVB složka působí hlavně na vrchní části pokožky, a je zodpovědná za změnu její barvy, UVA proniká hlouběji, poškozuje buněčný kolagen, sekundárně tak působí ztrátu kožní elasticity a vznik vrásek nebo pigmentových skvrn.

NENÍ VŠECHNO ZLATO

Pokud patříte ke skupině lidí, kteří si jako dokonalý odpočinek představují nekonečné opalování na pláži, musíme Vaše nadšení trochu brzdit. Změna barvy naší kůže, ke které během opalování dochází, není totiž nic jiného než obranná reakce organismu. Dopadající paprsky totiž jednoduše řečeno spálí buňky epidermis, a tak když naše tělo zaregistruje nebezpečí poškození DNA, začíná produkovat pigment melanin. Kromě toho, že se nám tím zbarví kůže do hněda, je melanin i látkou, která má za úkol pohlcovat záření, a tím chrání pokožku před dalším poškozením.

ČAROVÁNÍ S SPF FAKTORY 

A tak se konečně ke slovu dostává SPF ochrana. Číslo SPF – z anglického Sun Protect Factor, je zjednodušeně řečeno hodnota udávající procento UVB paprsků, které ochranný krém propustí. Pokud tedy použijeme krém s SPF faktorem 10, do kůže projde jedna desetina záření, u SPF 30 projde jedna třicetina a tak dále. Všimněte si ale, že číslo SPF popisuje pouze část zachycených UVB paprsků, nikoliv UVA. Ačkoliv je potřebné se před nimi chránit, některé produkty tento typ péče vůbec neposkytují. Před koupí jakéhokoliv přípravku na opalování je tudíž vhodné důkladně prostudovat jeho obal a ujistit se, že se na něm nachází zkratka PA či UVA PF, což značí UVA ochranu.

MLÉKA, KRÉMY, OLEJE 

No a co samotné výrobky slibující ochranu proti slunci? Fungují na dvou základních principech. První, chemický nebo také organický, v sobě obsahuje částice fungující v podstatě stejně jako melanin – nejdříve se spolu s krémem absorbují do kůže, následně pohltí sluneční záření a vzniklé teplo vyzáří ven z těla. Produkty v této kategorii se vyznačují dobrou roztíratelností a lehčí texturou, zároveň ale můžou působit podráždění pokožky. Jiné částice se nachází v typech produktů poskytující „fyzickou“ ochranu – ty záření nepohlcují a odráží ho ještě před vstupem do kůže. Mohou tak být hutnější a zanechávat bílé skvrny, na druhou stranu jsou vhodnější pro děti a osoby s citlivější pletí. Přestože z výzkumů vyplývá, až 40 % žen žádný opalovací přípravek pravidelně nepoužívá, zaznamenal český trh v tomto směru přeci jen určitý krok kupředu. K výběru jsou tak už nejen mléka a krémy, ale i séra a oleje, takže si na své přijde opravdu každý typ pokožky. A co je důležité zmínit, podle doporučení odborníků bychom nějaký typ ochrany proti slunci měli používat celoročně, nejen za horkých letních dnů.

CHYTAT BRONZ?  

Na konec tohoto článku je nutné podotknout, že sluneční paprsky přináší našemu tělu i mnoho benefitů. Potřebujeme je pro syntézu vitamínu D, který pozitivně ovlivňuje stavbu kostí a imunitní systém. S vystavováním se sluníčku by ale ruku v ruce měla jít i dostatečná ochrana, abychom kromě bronzu a radosti zbytečně nechytali i předčasné vrásky.

×

    Objednejte se na proceduru - POZDRAVY SLUNCI

    Při pokračování v objednávce souhlasíte a potvrzujete, že jste se seznámil s obchodními podmínkami
    Informace o zpracováním osobních údajů


    Pole označené * prosíme vyplnit