BOTOX – vše, na co jste se chtěli zeptat

Jedni na něj nedají dopustit, druzí s ním mají spojené jen umělé tváře bez mimiky a vyhýbají se mu obloukem. Řeč je o botulotoxinu. V tomto článku si projdeme jeho použití postupně krok za krokem a snad Vám i ulehčíme v rozhodování, pokud váháte nad návštěvou estetické ordinace.

BOTULOTOXIN NEBO BOTOX?

 Jako botulotoxin je obecně označován jed produkovaný bakterií Clostridium botulinum, který se pro lékařské účely vyrábí uměle v několika typech.

A jak funguje?  Z nervů se na svaly vylévá mediátor, „poslíček“, který je pokynem k tomu, aby se sval stáhl. Botulotoxin ale způsobí, že se tento „poslíček“ neuvolní, sval tedy zůstane povolen. Toho se často využívá nejen v estetické medicíně při odstraňování vrásek, ale například i při léčbě křečí. A protože je nejsilnějším jedem na planetě vůbec, pro lékařské účely se používají extrémně nízké dávky v řádech miliardtinách gramu.

NEJVHODNĚJŠÍ VĚK 

Nemusíte se bát, že jste na odstranění vrásek moc mladí, nebo že Vám naopak ujel vlak. Není totiž stanovený přesný věk, kdy je možné zákrok podstoupit. Množství vrásek z velké části závisí na genetice a také na Vaší mimice. Někoho vrásky trápí od dvaceti, někdo od nich má pokoj do pětatřiceti.

CO PŘESNĚ SE OŠETŘUJE?

 Z toho důvodu, že Botox zamezuje hybnosti svalů, aplikuje se nejčastěji v horní části obličeje-na vějířky kolem očí, vrásky na čele a u kořene nosu. S jeho pomocí se také dobře napíná povislá kůže na krku, při které dochází i k vyrovnáním kontur obličeje. Nemusíte mít tedy strach, že vaše tvář ztratí mimiku a bude vypadat jako maska, při správném použití to nehrozí. 

BOLÍ TO?

Aplikace se provádí drobnou jehličkou, kdy se do svalu vždy vstříkne malé množství účinné látky. Bolest skoro neucítíte, pokud se i přesto bojíte, je možné nanést znecitlivující krém. Délka zákroku je individuální, podle rozsahu ošetřované kůže, většinou ale v ordinaci nestrávíte déle jak 20 minut. Ošetřeny nemůžou být těhotné a kojící ženy, nebo ti, kteří mají v místě předpokládaného vpichu nějaký kožní problém.

PO OŠETŘENÍ

 Výsledek se nedostaví hned. Na samotný efekt, tedy vyhlazení vrásek, si budete muset počkat 4-5 dní. Těsně po zákroku můžete pociťovat pnutí nebo nepříjemné pálení, ale buďte bez obav, do několika hodin vymizí. Vážnější komplikace se neobjevují. Další čtyři hodiny si také nelehejte, nepředklánějte se, ani si ošetřené místo nemněte, aby aplikovaná látka zůstala tam, kde má. Následující pět dní pak nesportujte, vyhněte se přímému sluníčku či soláriu, odložte návštěvu kosmetičky a masáže. 

OMLAZENÍ NA PŮL ROKU

I když by si to jistě mnoho z nás přálo, působení Botoxu netrvá věčně. V případě, že se budete chtít vyhnout znovuobjevení vrásek, zhruba po 6 měsících se doporučuje ošetření podstoupit znovu. Když jste ale pravidelným zákazníkem, máte výhodu, protože po druhé a další aplikaci se doba jeho účinku prodlužuje.

 MODRÉ Z NEBE?

Je dobré si předem ověřit, čí jsou ruce, do kterých se svěřujete. Zákrok má provádět specializovaný doktor, není to práce kosmetiček nebo jiných ošetřovatelů. Rozumný lékař Vám nikdy neslíbí „modré z nebe,“ zázračné omlazení a redukci všech Vašich vrásek. Pokud s ním ale konzultujete svá přání a dbáte jeho rad, umělého efektu masky se bát nemusíte.

×

    Objednejte se na proceduru - Mizení vrásek – vše, na co jste se chtěli zeptat

    Při pokračování v objednávce souhlasíte a potvrzujete, že jste se seznámil s obchodními podmínkami
    Informace o zpracováním osobních údajů


    Pole označené * prosíme vyplnit